Skip Navigation Links
مقالات جدیدExpand مقالات جدید
زیبایی گوش (اتوپلاستی)
مراحل عمل زیبایی بینی
صفحه اصلی
بینیExpand بینی
صورتExpand صورت
پلکExpand پلک
پروتز گونه وچانهExpand پروتز گونه وچانه
بوتاکس و ژلExpand بوتاکس و ژل
لیزرExpand لیزر
کاشت موExpand کاشت مو
شکاف لب وکام مادرزادیExpand شکاف لب وکام مادرزادی
گالری عکسExpand گالری عکس
ارتباط با ما
مطالب و مقالات
پرسش و پاسخ
ورم بعد از عمل

ورم بعد از عمل
 ورم بعد از عمل دو جنبه دارد: 1- ورم التهابی 2- ورم لنفاوی 
ورم التهابی به صورت حاد است و حاصل دستکاری موقع جراحی می باشد . از جمله برش و شکست استخوان و سوهانی که زده می شود . این ورم معمولاً همراه با کبودی و تغییر رنگ روی پوست است و مختصری دردناک است وعلت آن نفوذ گلوبولهای سفید و المانهای التهابی از داخل خون به زیر پوست و اطراف عروق می باشد و معمولاً در عرض 2 هفته تا 1 ماه برطرف خواهد شد. لذا در 48 ساعت اول بعد از عمل گذاشتن یخ در روی محل جراحی و اطراف آن در کاهش ورم موثر است و بعد از 48 ساعت گذاشتن حوله گرم یا کیسه آب گرم موثر می باشد . 
نوع دوم ورم ، ورم لنفاوی می باشد این ورم ناشی از تجمع مایع بین سلولی در بافت زیر پوست و اطراف استخوان ها می باشد . این ورم معمولا مثل یک بالشتک اطراف بینی و استخوان ها و غضروف را می گرد .این ورم بدون درد است و تا حدود یک سال طول می کشد تا از بین برود و بهترین کار برای کم کردن آن بالا آوردن زیر سر در هنگام خواب است ونیز چسب زدن روی بینی در قسمت هایی که ورم بیشتر است می تواند روی کاهش آن موثر باشد . 
البته چسب فقط در 1 ماه اول موثر است و بعد از آن تاثیر چندانی ندارد.  عمدتا برای این به کار می‌رود که تورم‌های ناشی از دستکاری زیر پوست تشدید نشود و مانع از بروز فضای خالی در زیر پوست ‌شود که در نهایت باعث بروز برجستگی می‌شود و البته از خون‌ریزی مویرگ‌ها نیز جلوگیری می‌کند. اما استفاده طولانی از آن تاثیری ندارد. معمولا چسب به منظور نشاندن پوست روی اسکلت جدید به کار می‌رود. 
چسب زدن در تغییر و ایجاد فرم بینی نقش ندارد اما مسلماً تا وقتی که پوست بینی روی اسکلت قرار نگرفته باشد، فرم نهایی خود را نشان نخواهد داد. ضمن آنکه اگر چسب زده نشود، در قسمت‌هایی از بینی ممکن است تورم به مدت زمان زیادتری ماندگار شود. 
روش تجویز منطقی چسب آن است که در ماه اول تقریباً اکثر مواقع روی بینی باشد ولی از ماه دوم می‌توان فقط شب‌ها چسب زد و به مرور هم آن را کم کرد. اغلب سوال می‌شود برداشتن چند ساعته چسب ایرادی دارد یا نه؟ باید گفت مهم نیست. می‌توان چند ساعت و حتی روز بدون چسب بود. به خاطر اثر چسب‌های بینی بعضی از بیماران ممکن است تصور کنند بینی‌شان بیش از حد بالا برده شده اما پس از برداشتن چسب‌ها نوک بینی به تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می‌گیرد. 
حدود 70 درصد ورم در دو هفته اول پس از عمل می‌خوابد. 15 درصد نیز ظرف دو ماه و 10 درصد ظرف یک سال و باقی ورم نیز به تدریج ظرف دو سال فروکش می‌کند.

                                                                                               با تشکر دکتر جعفری پور
                                                                                               www.drjafaripour.com